رونق ساخت‌وساز در ایران سال آینده با بازگشت سرمایه‌های خصوصی

رونق ساخت‌وساز در ایران سال آینده با بازگشت سرمایه‌های خصوصی

http://www.bananews.ir/موسسه تحقیقاتی بیزینس مانیتور با اشاره به این که سرمایه های بخش خصوصی پس از لغو تحریم ها به بخش ساخت و ساز ایران باز می گردد پیش بینی کرد این بخش در سال آینده رشد ۳.۲ درصدی داشته باشد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir موسسه تحقیقاتی بیزینس مانیتور پیش بینی کرد بخش ساخت و ساز ایران در سال آینده به لطف رفع تحریم ها رشد ۳٫۲ درصدی را تجربه کند.

بر اساس این گزارش با برداشته شدن تحریم ها سرمایه های بخش خصوصی به بخش ساخت و ساز ایران باز خواهد گشت که البته این روند تدریجی خواهد بود.

همه بخش های زیرساختی ایران با افزایش سرمایه گذاری ها مواجه خواهد شد و به ویژه پروژه های ریلی سرمایه گذاری قابل توجهی جذب خواهد کرد.

بخش ساخت و ساز ایران در سال گذشته رشد منفی ۳٫۱۶ درصدی داشت و انتظار می رود در سال جاری به رشد ۱٫۴۴ درصدی برسد.

این موسسه همچنین پیش بینی کرده است طی پنج سال آینده بخش ساخت و ساز ایران به طور متوسط رشد سالانه ۵ درصدی را تجربه کند.

در عین حال با توجه به افت قیمت نفت و پیش بینی قیمت ۵۴ دلاری برای نفت در سال ۲۰۱۶ درآمدهای دولت ایران کاهش یابد و هزینه کردهای دولت در زیرساخت ها محدود شود.

این گزارش در ادامه نوشت: افزایش رقابت پذیری در بازار کار ایران برای ادامه رشد بخش ساخت و ساز ضروری است. اگرچه ایران دارای نیروی کار بسیار تحصیلکرده بر اساس معیارهای منطقه ای است اما نیروی کار در ایران هزینه بالایی دارد و این امر مانعی ساختاری در برابر سرمایه گذاری ها در این بخش است.

به رغم بهبود چشم انداز بخش ساخت و ساز ایران چالش های بسیاری در برابر این بخش وجود دارد که از آن جمله عبارت است از ریسک های سیاسی، ضعف شاخص های کلان اقتصادی، تنش های اجتماعی و نبود شفافیت.

 

تسنیم

    نظرات