تغییرات زیست‌محیطی سیاره زمین بی‌سابقه است

تغییرات زیست‌محیطی سیاره زمین بی‌سابقه است

http://www.bananews.ir/کارشناسان محیط زیست اظهار کردند که سرعت فعلی تغییرات زیست محیطی در تاریخ پیدایش زمین بی‌سابقه است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ کارشناسان دانشگاه بریستول انگلیس دریافتند اکنون تغییرات زیست محیطی در مقایسه با حوادثی که در گذشته متوجه کره زمین بوده کاملا غیرمعمول است.

در این مطالعه کارشناسان انگلیسی تغییرات در دی اکسید کربن اتمسفر را که هنگام وقوع یک پدیده زیست محیطی جهانی در ۱۲۰ میلیون سال پیش رخ داده، بازسازی کردند. آنها با بررسی اطلاعات جدید زمین شیمی متوجه شدند که سطح دی اکسید کربن از فعالیت‌های متعدد آتشفشانی افزایش یافته و مقدار آن برای مدت حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار تا دو میلیون سال بالا باقی ماند تا اینکه دفن مواد ارگانیک ارتقا یافته در اقیانوس‌هایی با میزان اکسیژن پایین به سطح اصلی خود بازگشت.

دکتر «دیوید نافز»، نویسنده ارشد این مطالعه گفت: رکوردهای ثبت شده پیشین از تغییرات جوی باید به خوبی شناخته شود تا بتوان چگونگی تاثیرگذاری آن بر اکوسیستم را درک کرد.

به گزارش ساینس ورلد ریپورت، این تغییرات به نظر امروز سریعتر از دگرگونی‌هایی است که طی صدها هزار سال پیش اتفاق افتاده است. محققان تاکید کردند فعالیت‌های زمین شناختی میلیون‌ها سال پیش نیز معمول بوده اما این روند در گذشته هزاران بار کندتر از روند فعلی رخ داده است.

 

ایسنا

    نظرات