نبض اشتغال مسکن در دست بافتهای فرسوده

نبض اشتغال مسکن در دست بافتهای فرسوده

http://www.bananews.ir/یک کارشناس مسکن با بیان این‌که ساخت مسکن متوسط به بالا دیگر توجیه اقتصادی ندارد، گفت: بخش مسکن از ساخت خانه‌های متوسط و لوکس اشتباع شده اما با توجه به نیاز کشور به نوسازی حاشیه شهرها و بافت‌های فرسوده نبض اشتغال بخش مسکن را باید در دهک‌های پایین جست‌وجو کرد.

 

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ محمد وطن‌پور اظهار کرد: در بخش مسکن با تناقضاتی مواجهیم. مثلا از سویی یک میلیون و ۴۰۰ هزار خانه خالی متوسط به بالا داریم و از سوی دیگر در تمام کشور بافت‌های فرسوده و حاشیه‌نشین داریم که باید ارتقا یابند. به طور مثال منطقه ۱۲ تهران یک تکان بزرگ می‌خواهد که نیاز به یک پول بزرگ دارد. پس هنوز ظرفیت اشتغال در بخش مسکن وجود دارد اما باید از دهک‌های بالا به سمت دهک‌های پایین سوق یابد.

وی افزود: اقتصاد یک کشور ممکن است نزدیک به آزاد کار کند یا زمانی بگوید از گروه خاصی حمایت می‌کنم که طبیعتا اقشار پایین نیاز به کمک دولت دارند. اما عموم مردم را می‌توان با در اختیار قرار دادن امکاناتی از جمله لیزینگ مسکن یا قراردادهای میان فروشنده و خریدار، خانه‌دار کرد.

وطن‌پور با اشاره به سیر صعودی قیمت مسکن طی دهه‌های اخیر گفت: یکی از دلایل روند ممتد قیمت مسکن که البته با فراز و فرودهایی به بالا حرکت کرده این است که همه می‌خواهستند مربوط یا نامربوط از بخش مسکن پول دربیاوند.

وی ادامه داد: در اقتصاد ایران در دسترس‌ترین نوع دارایی‌ها مسکن است که همه وارد آن می‌شوند. این باعث شکل‌گیری هجوم سازمان‌نیافته و بی‌رویه به سمت مسکن شد تا به قفل شدن سرمایه‌ها در بخش ساخت و ساز انجامید. جلوی آن را هم نمی‌شد گرفت؛ چون به هر حال پول مردم است و خودشان مختارند در هر جایی خرج کنند. رسانه‌ها و کارشناسان تنها می‌توانند آگاهی دهند.

این کارشناس مسکن به روی دست ماندن تعداد کثیری خانه خالی اشاره کرد و گفت: وقتی تنها در شهر تهران ۲۴۰ هزار واحد خالی داریم ساخت و ساز جدید توجیه اقتصادی ندارد؛ چرا که سرمایه‌ها در بخش مسکن منجمد شده است. هم‌اکنون نیز رونق یعنی انجام معاملات، نه پرش قیمت.

وطن‌پور با اشاره به این‌که زمانی سرانه مسکن از جمعیت کشور عقب بود یادآور شد: آن زمان مردم برای پیدا کردن مسکن با هر کیفیتی تلاش می‌کردند ولی از الان به بعد املاکی ارزشمند خواهند بود که مقاوم، ایمن، اصولی و به‌روز ساخته شوند.

وی درخصوص اخباری مبنی بر افزایش ۵ هزار میلیارد تومان به سرمایه بانک مسکن گفت: قطعا داشتن یک بانک تخصصی مسکن که حمایتی کار کند و نقش بساز و بفروشی نداشته باشد برای بخش مسکن مهم است.

این کارشناس مسکن تاکید کرد: به اعتقاد من بانک مسکن نباید بساز و بفروش باشد. این بانک باید کمک کند تا تسهیلات بانکی در اختیار بخش مسکن قرار گیرد که لزوما نباید در گام اول حمایتی باشد.

    نظرات