مسئولانه بگویم، از تامین گاز زمستان نگرانم

مسئولانه بگویم، از تامین گاز زمستان نگرانم

www.bananews.irبا وجود داشتن منابع عظیم گازی در زمستان با مشکل مواجه خواهیم شد. کشور ما بسیار وسیع و گسترده است و انتقال و توزیع گاز نیاز به هماهنگی و تخصص کافی دارد و در برخی موارد شاهد هستیم که نشت شبکه های توزیع و انتقال گاز مشکلات خاص خود را به وجود می‌آورد و حتی در اداره پالایشگاه‌ها با مشکل مواجهیم.

گر بخواهیم مسئولانه بگویم از لحاظ تامین گاز زمستان نگرانم . از آنجا که میزان مصرف گاز بیشتر از تولید آن است و امسال نیز کار اساسی برای افزایش تولید انجام نشده و ضعف مدیریت و عدم هماهنگی بین مدیران مشکل تامین سوخت را دو چندان کرده است. چون مدیریت واحد و با تدبیر می تواند جلوی مشکلات را بگیرد و هدایت درستی داشته باشد.

به گزارش بنانیوز به نقل از تابناک ، سیروس سازدار نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی گفت: ضعف مدیریت در شرکت گاز مشهود است و با وجود داشتن منابع عظیم گازی در زمستان با مشکل مواجه خواهیم شد. کشور ما بسیار وسیع و گسترده است و انتقال و توزیع گاز نیاز به هماهنگی و تخصص کافی دارد و در برخی موارد شاهد هستیم که نشت شبکه های توزیع و انتقال گاز مشکلات خاص خود را به وجود می‌آورد و حتی در اداره پالایشگاه‌ها با مشکل مواجهیم.

وی افزود: شرکت ملی گاز از شرکت های مهم کشور است و در گذشته خدمات درخشانی داشته و در اکثر نقاط کشور به مردم خدمات رسانی کرده است، اما مدیریت وزارت نفت، شرکت گاز را در جایگاه واقعی خودش نمی بیند و اهمیتی برای آن قائل نیست و فکر می کنند می توان شرکتی با این وسعت را با رفیق بازی و فامیل بازی اداره کرد.

سازدار با بیان اینکه امیدواریم با تدبیر لازم از پرسنل متخصص شرکت گاز استفاده شود و مدیریت واحد و متخصصی برای رفاه حال مردم و سربلندی جمهوری اسلامی به کار گرفته شود گفت: در مدت ۳۰سال گذشته کارهای بسیار بزرگی در شرکت ملی گاز انجام شده که مایه افتخار است .

این عضو کمیسیون انرژی مجلس تاکید کرد: خدمت رسانی مهم است اما مهمتر این است که به مردم تضمین کافی برای تامین سوخت داده شود تا مردم به فکر تهیه سوخت جایگزین نباشند.

وضعیت شرکت گاز مایه تاسف است. دچار روزمرگی شده ایم و برنامه بلند مدتی نداریم و در حال حاضر وارد کننده گاز هستیم. ذهنیتی در کشور به وجود آمده که انگار قرار است همه چیز را وارد کنیم که این در شان کشور نیست.

ما نیاز به متخصص خارجی نداریم و با استفاده از متخصصین داخلی شرکت ملی گاز می توانم نه تنها نیاز داخلی را تامین کنیم بلکه می توانیم صادرات و ارزش افزوده در این بخش داشته باشیبم.

وی در باره میزان سرمایه گذاری مورد نیاز برای افزایش ظرفیات تولید گاز کشور گفت: طبق برآورد سال گذشته نیاز به ۷۰۰ میلیون متر مکعب در روز داشتیم و در سال جاری با توجه به افزایش مشترکین بیشتر از این میزان مصرف خواهیم داشت و برای اجرای هرفاز به ۴میلیون دلار سرمایه گذاری نیاز داریم . اما باید توجه داشت که دلیل اصلی کمبود گاز تنها کمبود بودجه نیست بلکه عدم برنامه ریزی در این موضوع دخیل است چرا که گفته اند برنامه و بودجه نه اینکه بودجه و برنامه.

وقتی مدیریت غیر تخصصی در سازمانی وجود داشته باشد بالطبع آن سازمان دچار روزمرگی خواهد شد.اگر برنامه مدون و بلند مدتی وجود داشته باشد می توان بودجه آن را از طرق مختلف تامین کرد. متاسفانه تغییرات مدیریتی در شرکت گاز این شرکت را با مشکل مواجه کرده است و برنامه بلند مدتی برای اداره آن وجود ندارد.

سازدار در پایان افزود: متاسفانه ضعف وزارت نفت از آنجا ناشی می شود که جواب نمایندگان و کمیسیون انرژی از طریق روابط عمومی وزارت نفت که فردی غیرمتخصص و تازه وارد است داده می شود. ما به دنبال کار تخصصی هستیم تا مشکل مملکت حل شود. شایسته وزارت نفت نیست که از طریق روابط عمومی پاسخ نمایندگان مجلس را بدهد. طرف حساب ما روابط عمومی نیست که معمولا کار سیاسی انجام می دهد، ما کار سیاسی انجام نمی دهیم و طرف ما وزیر و معاونین اوست لذا بنا بر تصمصمص که با مشورت سایر همکاران در کمیسیون انرژی گرفتیم قضاوت را به مردم و مطبوعات واگذار کردیم. انتظار این بود که وزیر و یا معاونین وی جوابگوی مجلس بودند و شأن وزارت نفت را پایین نمی آوردند.

    نظرات