ابداع نانوحسگری با قابلیت شناسایی نشتی خطوط لوله

پژوهشگران دانشگاه آزاد اسلامی واحد دورود به کمک روش‌های نانومحاسباتی، موفق به شبیه‌سازی نانوحسگری مبتنی بر نانولوله‌های کربنی شدند که در دمای اتاق کار می‌کند.

شاسا-دکتر لیلا مهدویان، استادیار دانشگاه آزاد اسلامی واحد دورود گفت: اغلب حسگرهای فلزی در دمای بالای ۲۵۰ درجه سانتی‌گراد مورد استفاده قرار می‌گیرند. با ابداع حسگری بر پایه‌ نانولوله کربنی تک‌جداره، می‌توان آن را در دمای اتاق مورد استفاده قرار داد. وی افزود: حسگرهای تهیه شده از نانولوله‌های تک‌دیواره، دارای حساسیت بالایی هستند و در دمای اتاق، واکنش سریعی دارند. از این نانوحسگرها می‌توان برای تشخیص مواد در غلظت‌های بسیار پایین و با سرعت بالا استفاده کرد.

دکتر مهدویان گفت: برای شبیه‌سازی این نانوحسگر از روش‌های مونت‌کارلو و لانگوین بهره گرفته‌ شده و نتایج قابل قبولی نسبت به شناسایی و حساسیت به برخی الکل‌ها و نیز برخی آلاینده‌های زیست‌محیطی به دست آمده است. به گفته وی از این نانوحسگرها می‌توان در شناسایی شروع خوردگی و پیشرفت آن در قطعات فلز که همواره خسارات بسیار زیادی را به دنبال دارد و همچنین در شناسایی نشتی‌های خطوط لوله استفاده کرد. این فعالیت با حمایت مهندس سیدحسین قربانی و همکاری دکتر مجید منجمی انجام شده و جزئیات آن در Microelectronics Journal منتشر شده‌ است.

    نظرات