درمان پلنگ ۶ساله باغ وحش مشهد توسط تیم تخصصی در حال انجام است

نماینده تام الاختیار مدیرکل حفاظت محیط زیست استان در امور تخصصی حیات وحش  گفت: حال و روز «ارس» موجب رویدادی بی سابقه در زمینه حیات وحش و گونه های تحت حفاظت شده است.دکتر فربد هومن افزود: برای نخستین بار در طول فعالیت بیش از پنج دهه باغ وحش مشهد، توانستیم با تشکیل تیم تخصصی فصل جدیدی در تشخیص و مداوای گونه های حیات وحش این استان آغاز کنیم.
دام پزشک حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی اظهار کرد: با توجه به حال نامساعد پلنگ شش ساله باغ وحش مشهد، کارگروهی متشکل از اعضای هیئت علمی دانشکده دام پزشکی دانشگاه فردوسی مشهد، نمایندگان اداره کل دام پزشکی استان، نمایندگان حقوقی و بازرسی اداره کل حفاظت محیط زیست استان، مدیر کل دفتر حفاظت و مدیرکل بازرسی سازمان حفاظت محیط زیست و مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تشکیل شد
.

پرونده مبهم پزشکی «ارس «

دکتر هومن با بیان این که «ارس» چند سال پیش به دلایل نامشخص دچار حملات تشنجی و درگیری های عصبی بوده و هر چند ماه یک بار دچار تشنج می شده است، افزود: گزارش این وضعیت پارسال توسط دام پزشک باغ وحش مشهد ارائه شده و این تنها تاریخچه پزشکی و درمانی این پلنگ است. وی افزود: برای معاینه گونه های حیات وحش بیهوشی ضروری است اما با توجه به درگیری عصبی این پلنگ تاکنون امکان بیهوشی آن نبوده و کسی هم این ریسک را نکرده است. وی اظهار کرد: با تشکیل تیم تخصصی، مقرر شد وسایل سیار دانشکده دام پزشکی مشهد شامل دستگاه رادیولوژی، سونوگرافی و ثبت نوار قلب به باغ وحش مشهد منتقل شود، انتقال « ارس» به بیمارستان دانشکده دام پزشکی یا تهران به هیچ وجه امکان نداشت لذا عملیات بیهوشی و نمونه برداری از آن برای انجام آزمایش های لازم روز ۱۵ مرداد انجام شد.وی با بیان این که ریسک بیهوشی این حیوان بسیار زیاد بود، افزود: با حضور تیم تخصصی، بیهوشی به خوبی انجام شد و عکس برداری های اولیه، سونوگرافی، معاینه کامل و نمونه برداری های مختلف انجام گرفت، معاینات بالینی نشان از زخم هایی در دست ها و پاهای «ارس» دارد که عفونی شده است لذا این موارد ثبت و برای درمان آن داروی لازم تجویز شد. وی افزود : به رغم حال نامساعد و سابقه بیماری، خروج «ارس» از بیهوشی و کسب دوباره هوشیاری پس از کنترل های اولیه اتفاق خوشایندی بود ضمن این که کنترل آن برای ۴۸ ساعت پس از بیهوشی نیز انجام می شود که با توجه به شرایط و حال این پلنگ، دارو درمانی آن تا یک ماه آینده ادامه دارد .

سرپرست تیم تخصصی حیات وحش استان نیز گفت: در گام اول، مرحله نمونه برداری های تشخیصی «ارس» بسیار موفق انجام شد و هم اکنون در انتظار دریافت پاسخ های تشخیصی در بخش های مختلف هستیم. جواد خوش نگاه با بیان این که نباید در تشخیص بیماری این حیوان عجله کرد، افزود: گذشته ارس ابهام بزرگی دارد و علت آن هم باید مشخص باشد اما انعکاس اخبار غیر واقعی در این زمینه صحیح نیست. وی اظهار کرد: هم اکنون روند درمانی این پلنگ به صورت تخصصی و علمی پیش می رود و قبل از دریافت جواب آزمایش ها نمی توان هیچ اظهار نظر پزشکی کرد.سرپرست تیم تخصصی حیات وحش خراسان رضوی اظهار کرد: انعکاس اخبار نادرست از وضعیت گونه ها در باغ وحش مشهد موجب نگرانی های بین المللی در این زمینه شده است، در انعکاس اخبار باغ وحش مشهد، باید انعکاس واقعیت و اخلاق حرفه ای رعایت شود.مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی نیز در این زمینه گفت: همه تلاش خود را برای نجات جان «ارس» به کار می گیریم. تورج همتی افزود: فعالیت های باغ وحش به طور کامل تحت نظارت و کنترل است و از هیچ کوتاهی و نابه سامانی در این مجموعه نخواهیم گذشت. وی اظهار کرد: در انتظار تشخیص تیم تخصصی در زمینه حال پلنگ شش ساله باغ وحش مشهد هستیم و با مشخص شدن نوع بیماری، درمان آن آغاز می شود .

لینک اصل خبر در سایت اداره کل حفاظت محیط زیست استان خراسان رضوى

    منبع خبر

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان خراسان رضوى

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان خراسان رضوى یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات