لزوم توجه متولیان امر در مناطق جهت جلوگیری از اجرای نماهای نامتعارف

لزوم توجه متولیان امر در مناطق جهت جلوگیری از اجرای نماهای نامتعارف

غلامرضا جانقربان با اعلام این خبر اظهار داشت:  نظر به اهمیت ساماندهی نماهای شهری و سیما و منظر شهر موضوع هماهنگی در خصوص نخستین دستورالعمل ساماندهی نماهای شهر قم در دستور کار جلسه قرار گرفت و مطرح شد.
وی با اشاره به قرائت کلیات موضوع و اهداف دستورالعمل و لزوم تصویب آن برای شهرداران مناطق افزود: مقرر گردید سوابق مربوطه در اختیار حاضرین در جلسه قرار گرفته و پس از مطالعه، در جلسه آتی نسبت به تصویب آن  اقدام گردد.
معاون شهرسازی و معماری شهردار قم با بیان اینکه شهر مقدس قم به عنوان ام القرای  جهان اسلام ، شهری مذهبی با پیشینه تاریخی و سبک معماری خاص کویری شناخته شده است،تصریح کرد: باید رصد و پایش دائمی در حوزه سیما و منظر شهری وجود داشته باشد تا رشد نماهای نامتعارف رومی، شیشه ای و پرده ای(کامپوزیت) و غیره منجر به از هم گسستگی فرهنگی و در نهایت یک بحران فرهنگی نشود.
جانقربان با اشاره به اینکه دستورالعمل سیما و منظر شهری مصوب کمیسیون ماده پنج بوده و جزء ضوابط معماری و شهرسازی شهر است؛ خاطرنشان کرد: هر گونه تخطی و عدول از آن به عنوان یک تخلف قابل پیگیری بوده و مرجع رسیدگی به این تخلف ها کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری است و  توجه متولیان امر در مناطق جهت جلوگیری از اجرای نماهای نامتعارف مانند رومی ، شیشه ای و پرده ای و غیره در ساختمان های شهر از وظایف شهرداری قم است که این امر با همکاری مردم و سایر نهادها از جمله سازمان نظام مهندسی و جامعه مهندسی امکان پذیر خواهد بود.
معاون شهرسازی و معماری خاطر نشان کرد: بحث معماری و شهرسازی کاملا تخصصی است و ضرورت دارد که با نگاهی تخصصی به آنها پرداخته شود و مهم تر  آنکه، مطابق ضوابط اجرا گردد.
وی ضمن اشاره به تاکید مقام معظم رهبری در توجه به معیارهای اسلامی و نمادهای انقلابی در معماری شهر قم و با توجه به اهمیت جهانی و ملی شهر مقدس قم به عنوان حرم اهلبیت (ع) و آینه نظام مقدس جمهوری اسلامی ، خواستار توجه ویژه به سیما و منظر شهری قم توسط مناطق و سایر دستگاهها و نهادهای دیگر  شد.
معاون شهرسازی و معماری شهردار قم لزوم تصویب دستورالعمل مذکور را " صیانت از هویت ایرانی- اسلامی ، ساماندهی نماهای شهری ، ایجاد هماهنگی و همگونی میان نماهای ابنیه شهری ، ضرورت بهره گیری از تدابیر و ابزارهای لازم در فرآیند هدایت و کنترل طرح نمای ساختمان ها در شهر قم، رعایت تدابیر ایمنی و پدافند غیر عامل ،  رعایت مباحث روانشناسی فضایی و آرامش روانی شهروندان دانست.
وی ارتقاء کیفی نما و منظر شهری، حفظ، ارتقاء و احیای فرهنگ معماری و شهرسازی غنی گذشته شهر قم، رعایت مقررات ملی ساختمان و مصوبات شورایعالی شهرسازی و معماری ایران و ضوابط طرح تفصیلی شهر قم و تقویت مشارکت عمومی برای ساماندهی نماهای شهری"، را از اهداف مهم  تصویب دستورالعمل سیما و منظر شهری که به نوعی اصلاح و تکمیل دستورالعمل سیما و منظر شهری، مصوب سال ۹۳ می باشد؛ بر شمرد.
جانقربان تصریح کرد: این دستورالعمل از تاریخ ابلاغ، در فرآیند طراحی، محاسبه، نظارت، اجرا، بهره برداری و نگهداری کلیه ساختمان های واقع در محدوده شهر قم توسط کلیه مالکان، مهندسان ذیربط، مجریان ساختمانی و کلیه دستگاه های تهیه ، تصویب و نظارت بر اجرای طرح های توسعه شهری، شهرداری ها و دیگر مراجع صدور پایان کار ساختمانی، سازمان نظام مهندسی و سایر نهادهای ذیربط ، پس از تصویب ، لازم الاجرا می باشد.
لینک اصل خبر در سایت شهرداری قم

  منبع خبر

  شهرداری قم

  شهرداری قم

  شهرداری قم یک شهرداری در شهر قم می باشد

   نظرات