بهره برداری پایدار از آبزیان در گرو حفاظت از مناطق حساس ساحلی

وحید پورمردان مدیر کل حفاظت محیط زیست سیستان بلوچستان گفت: خانم دکتر فرشچی معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست جهت بررسی مسائل و مشکلات حوزه محیط زیست دریایی از سواحل استان سیستان و بلوچستان بازدید نمودند. در این عملیات میدانی ایشان از سواحل منطقه جود، درک و رمین و سایر مناطق دریایی سواحل مکران خصوصاً محل وقوع حادثه مرگ و میر لاک پشت های دریایی بازدید کرد.

مدیر کل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان افزود: درحاشیه بازدید از منطقه مرگ و میر لاک پشت های دریایی در سواحل درک که اساتید دانشگاه و کارشناسان محیط زیست خانم دکتر فرشچی را همراهی می نمودند. فرشچی با صیادان منطقه نیز در خصوص دلایل احتمالی مرگ و میر اخیر لاک پشت های دریایی و مشکلات صیادان در استفاده از روشهای نوین صیادی، اهمیت حفظ محیط زیست دریایی و حفاظت از گونه های در معرض خطر انقراض خصوصاً لاک پشت های دریایی دیدار و گفتگو کردند.

پورمردان در ادامه بیان داشتند: معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست در جلسه ای که با حضور فرماندار و سایر مسئولین شهرستان چابهار در خصوص بررسی مسائل و مشکلات حوزه محیط زیست دریایی سواحل مکران در محل فرمانداری چابهار برگزارگردید بر لزوم  توجه به بهره برداری پایدار از آبزیان، اهمیت حفاظت از مناطق حساس ساحلی و موجودات دریایی در معرض انقراض و همچنین استفاده بهینه از ظرفیت های اکوتوریسم منطقه با هدف توانمندسازی جوامع محلی تاکید نمودند.

پورمردان افزود: که همچنین ایشان برانجام مطالعات ذخایر آبزیان غیر ماکول قبل از صدور مجوز صید، ساماندهی موضوع صید بی رویه آبزیان غیرماکول، جلوگیری از بکارگیری ابزار صید غیر مجاز و مخرب، توجه به معیشت صیادان محلی، بهره برداری آبزیان براساس میزان ذخایر موجود و همچنین اعمال نظارت های بیشتر توسط ارگان های زیربط خصوصاً سازمان شیلات بر فرایند صیادی غیر مسئولانه و تشکیل کمیته بررسی علل مرگ و میر لاک پشت های دریایی تاکید داشتند.

فرشچی افزودند: با عنایت به نگاه ویژه دولت به توسعه سواحل مکران، ضروری است جانمایی پروژه ها در سواحل مکران با رعایت اصول آمایش سرزمین و توجه به ضوابط و ملاحظات زیست محیطی با رویکرد حفاظت از مناطق حساس ساحلی و توانمند سازی جوامع محلی در راستای  دستیابی به توسعه پایدار  صورت گیرد.

لینک اصل خبر در سایت اداره کل حفاظت محیط زیست استان سيستان و بلوچستان

    منبع خبر

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان سيستان و بلوچستان

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان سيستان و بلوچستان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات