مدیرکل دفتر برنامه ریزی و مدیریت توسعه شهری: شهرداری ها از ظرفیتهای مصوبات دولت در خصوص اسناد آسیب شناسی استفاده کنند

مدیرکل دفتر برنامه ریزی و مدیریت توسعه شهری: شهرداری ها از ظرفیتهای مصوبات دولت در خصوص اسناد آسیب شناسی استفاده کنند

مدیرکل دفتر برنامه ریزی و مدیریت توسعه شهری سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور با اشاره به مصوبات هیات دولت در خصوص اسناد آسیب شناسی شهرداریها بر اهتمام شهرداری ها برای اجرای این مصوبات و لزوم برنامه ریزی برای استفاده از ظرفیتهای قانونی ایجاد شده برای‌ رفع برخی مشکلات شهرداری ها، تاکید نمود.

به گزارش روابط عمومی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، مجید عبدالهی که شامگاه دوشنبه ۱۲ آذر در گردهمایی شهرداران استان خراسان جنوبی در بیرجند سخن می گفت، اظهار کرد: در دولت یازدهم برای حمایت از شهرداری‌ها و شورای‌های اسلامی شهرها و با هدف بررسی دقیق مسایل و مشکلات شهرداری ها و مدیریت شهری، کمیسیون خاص امور کلان شهر تهران و سایر کلانشهرهای دولت به ریاست وزیر محترم کشور و با حضور تنی چند از وزرا و معاونان رییس جمهوری تشکیل شد که پس از تشکیل این کمیسیون اقدامات مهمی در عرصه مدیریت شهری صورت گرفت که یکی از آنها تهیه اسناد آسیب شناسی شهرداریها در موضوعات وظیفه‌ای آنها از سوی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور با همکاری شهرداری ها و دستگاه های اجرائی ذیربط بود که برای بررسی و قرار گرفتن در سیر مراحل قانونی تصویب، به دولت تقدیم شد.

وی افزود: اسناد آسیب شناسی کلانشهرها در حوزه های آتش نشانی و امور ایمنی، مدیریت فضای سبز شهری، مدیریت پسماند، حمل و نقل عمومی و ترافیک شهری، مدیریت بحران شهری، میادین میوه و تره بار، ساماندهی مشاغل، اصناف و فعالیت‌های شهری و آیین نامه مربوط به آن و اقدامات فرهنگی، اجتماعی شهرداریها به تصویب کمیسیون خاص امور کلانشهر تهران و سایر کلانشهرهای دولت رسید و در قالب مصوبه هیات دولت به دستگاهها ابلاغ شد.

وی اضافه کرد: اسناد آسیب‌شناسی در پی ایجاد تعامل میان ارکان اداره امور ملی با مدیریت شهری بود و در این مصوبات برای‌ رفع برخی مشکلات شهرداری ها راهکارهایی پیشنهاد شده و اقدامات و وظایف هریک از دستگاه‌های اجرایی مرتبط با موضوع، مشخص و تعیین تکلیف شده است که در صورت توجه و پیگیری توسط شهرداری‌ها،‌ با توجه به الزام دستگاه‌های اجرایی به همکاری می‌تواند کمک شایان توجهی به رفع مسائل اساسی شهرداری‌ها به ویژه در شهرهای بزرگ و کلانشهرها داشته باشد.

عبدالهی در ادامه گفت: به منظور ایجاد درآمدهای پایدار برای شهرداری ها تاکنون ۵۲۰ طرح اشتغال زا در شهرداری های کشور از محل منابع سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور تامین اعتبار شده است.

وی اضافه کرد: در استان خراسان جنوبی برای اجرای هشت طرح از محل مذکور کمک هایی صورت گرفت که پارکینگ طبقاتی در شهرهای بیرجند و طبس و پروژه کارخانه آسفالت سربیشه از جمله آنها است.

وی با اشاره به وجود یکهزار و ۲۷۰ شهر در کشور که یکهزار و ۱۷۰ شهر زیر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت دارند، افزود: سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور به طرح های اقتصادی و درآمدزای شهرداری ها و دهیاری ها تسهیلات اعطاء می کند و شهرداریها و دهیاریها در صورت داشتن شرایط لازم می توانند پس از تایید استانداری یک طرح درآمدزا متناسب با مزیت های نسبی و رقابتی شهر را احصا و معرفی کنند تا بررسی شود.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی و مدیریت توسعه شهری سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور همچنین از شهرداران استان خراسان جنوبی خواست به موضوع ارتقاء درجه شهرداری و محله بندی توجه لازم داشته باشند و در صورت داشتن شرایط لازم برای ارتقاء درجه، پیشنهاد خود را مطابق دستورالعمل ابلاغی وزارت کشور و پس از تائید استانداری به سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور ارسال نمایند.

وی با اشاره به نگرانی های شهرداران در خصوص مسائل استخدامی و تشکیلاتی افزود: به منظور ساماندهی نیروی انسانی شهرداریها لایحه ای تهیه و به مجلس ارایه شده که امیدواریم با تصویب آن تمام این مسایل رفع شود.

عبداللهی همچنین از تدوین لایحه درآمد پایدار برای شهرداری ها پس از ۳۵ سال انتظار در این دولت و ارسال آن به مجلس خبر داد و گفت: در این لایحه منابع موضوع قانون مالیات ارزش افزوده به نسبت ۵۰ درصد به‌ عنوان سهم درآمد عمومی کشور و ۵۰ درصد سهم شهرداری‌ها و دهیاری‌ها تعیین شده است.

وی با بیان اینکه با تصویب لایحه مذکور در مجلس کار بزرگی در این حوزه انجام می شود، افزود: پیش بینی می شود پس از تصویب این لایحه ۱۵ هزار میلیارد تومان به منابع درآمدی شهرداری ها اضافه شود.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی و مدیریت توسعه شهری سازمان شهرداری ها و دهیاری ها با بیان اینکه اصلاح رویه های موجود در وزارت کشور نیز در دست بررسی است تصریح کرد: امسال در نظام توزیع قیر، وسعت شهر هم به عنوان یک شاخص اضافه می شود.

وی همچنین با اشاره به تبصره ۱۸ قانون بودجه ۱۳۹۷ افزود: در این تبصره از قانون، اعتبارات خوبی برای نوسازی بافت فرسوده و نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی شهری پیش بینی شده است و هفت شهری که در استان دارای بافت فرسوده هستند امسال می توانند از محل این اعتبارات استفاده کنند.

وی همچنین با اشاره به اختصاص اعتباراتی از محل صندوق توسعه ملی برای بازآفرینی شهری گفت: اختصاص اعتبار از محل صندوق توسعه ملی برای باز آفرینی شهری در شهرهای دارای بافت های تاریخی و بافتهای فرسوده فرصت مناسبی برای شهرداریهای واجد شرایط این موضوع است و ضرورت دارد شهرداران با تهیه و ارائه طرح های دقیق و کاربردی بتوانند اعتبار لازم را جذب کنند.

عبدالهی وجود بناهای ارزشمند تاریخی را یک ظرفیت بزرگ در استان خراسان جنوبی دانست و گفت: بناهایی نظیر ارگ بهارستان قابلیت تبدیل به بوم گردی و مراکز اقامتی را دارند و این موضوع می تواند از جهت گیری های اساسی شهر بیرجند در حوزه توسعه گردشگری باشد.

تصاویر مرتبط

لینک اصل خبر در سایت سازمان شهرداریها و دهیاریها

  منبع خبر

  سازمان شهرداریها و دهیاریها

  سازمان شهرداریها و دهیاریها

  سازمان شهرداریها و دهیاریها یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

   نظرات