جمالی نژاد: شهرداران برای اجرای پروژه های شهری به دنبال نوآوری و جذب سرمایه گذار باشند

جمالی نژاد: شهرداران برای اجرای پروژه های شهری به دنبال نوآوری و جذب سرمایه گذار باشند

معاون عمران و توسعه شهری و روستایی وزیر کشور و رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور در گردهمایی شهرداران استان خراسان جنوبی گفت: شهرداران با توجه به محدودیتهای مالی موجود در اجرای پروژه های عمران شهری با تدبیر به دنبال راهکارهای جدید انجام امور و نوآوری و جذب سرمایه گذار باشند.

به گزارش ایرنا مهدی جمالی نژاد که شامگاه دوشنبه ۱۲ آذر در استانداری خراسان جنوبی در بیرجند سخن می گفت، اظهار کرد: شهرهای کوچک بیشتر تشنه پروژه سرمایه گذاری هستند، لذا شهرداران باید در جذب سرمایه گذار برای پروژه های مشترک بیشتر تلاش کنند.

وی با بیان اینکه شهرداری ها به عنوان نهادهای مستقل عمومی نباید به دولت وصل باشند افزود: باید شهرداران خراسان جنوبی که اغلب از طیف جوان و تحصیل کرده هستند به دنبال نوآوری و خلاقیت باشند.

رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور با تاکید براینکه اگر در شهرداری اعتماد سازی شود می توان با مبالغ کم حرکت فوق العاده عظیم انجام داد، گفت: حوزه شهرداری عرصه کار زیاد است که اگر پروژه تعریف شود با تحقق بودجه ها می توان این نهاد را متحول کرد.

وی با تاکید بر اینکه در عرصه اداره شهر با کار جهادی و شبانه روزی می توان منشاء اقدامات موثربود، یادآور شد: انعطافی که شهرداری ها دارند در دستگاه های دولتی نیست لذا می توان با ایده های نو کارهای بزرگ انجام داد.

جمالی نژاد در ادامه گفت: تمام تلاش ما در در سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور اینست که مشکلات پیش روی شهرداری ها و دهیاری ها بطور اصولی رفع شود و به انتظارات شهرداری ها و دهیاری ها و مباحث مورد نظر آنها توجه شود و برای درج این موضوعات و توجه لازم به توسعه مدیریت شهری و روستایی در قانون بودجه سال آینده، آماده همه گونه همفکری و هم اندیشی با تمامی دستگاه های مرتبط و نمایندگان محترم مجلس هستیم.

وی افزود: سعی می کنیم در قالب بازدید از استانها و تعامل بین بین شهرداران و سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور افزایش یابد و برنامه های عمده برای آنها تشریح و انتظارات آنها به مرکز منتقل شود.

معاون عمران و توسعه شهری و روستایی وزیر کشورهمچنین شهرداران را سربازان کشور توصیف کرد که به نوعی با ایجاد رضایت عمومی بین مردم امنیت را تامین می کنند و اضافه کرد: در کنار همه فرماندهان و سرداران حوزه امنیتی و نیروهای سیاسی کشور باید به آمار حدود ۱۱۹ هزار عضو شورای روستایی، ۱۱هزار عضو شورای شهر که در ۳۷ هزار روستا و هزار و ۲۷۰ شهر مشغول فعالیت در حوزه عمرانی هستند، اشاره کرد که هر کدام چندین میلیون یا چندین هزار نفر را فرماندهی می کنند.

جمالی نژاد با بیان اینکه در استان خراسان جنوبی نیز ۹۳۰ دهیار، ۳۰ شهردار و ۱۴۹ عضو شورای شهر همین نقش را ایفا می کنند، گفت: شهرداران و دهیاران در خاکریز اول مطالبات مردم هستند و اگر می خواهیم امنیت ملی در کشور تامین شود باید همین شهرداران و دهیاران تقویت شوند تا بتوانند به بهترین وجه رضایت ایجاد کنند.

رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور با اشاره به تجربه کاری خود در شهرداری های مختلف اظهار داشت: شهرداران با واسطه شورای شهر انتخاب مردم محسوب می شوند و می توانند با اعتماد سازی بین مردم وفاق و‌ رفاقت ایجاد کنند.‌

جمالی نژاد با بیان خاطره کاری خود از اولین تجربه مدیریت شهری در یکی از شهرهای کوچک افزود: برخی معتقد هستند در شهرهای کوچک درآمد نیست در صورتی که می توان با اقدام جهادی و تدبیر در همین شرایط هم چند برابر اعتبارات جذب کرد.

وی در خصوص تبدیل وضعیت کارکنان شهرداری ها نیز گفت: بعد از چندین سال بخشنامه مربوط به این موضوع آماده شده و در بحث اصلاح آیین نامه ها نیز پیگیری ها انجام می شود.‌

معاون عمران و توسعه شهری و روستایی وزیر کشور با اشاره به نیاز شهرداری ها به ماشین آلات و تجهیزات اختصاص دستگاه و خودرو به شهرداری ها گفت: به محض اینکه مجوز بازگشت ۳ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبارات قانون مالیات بر ارزش افزوده در مجلس صادر شود برای تامین تجهیزات و ماشن الات قرارداد می بندیم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر شهرداری ها می توانند از تسهیلات موجود استفاده کنند افزود: برای نوسازی ناوگان اتوبوسرانی نیز به طور جدی ورود پیدا کردیم و خبرهای خوبی در آینده اعلام می شود.

وی خراسان جنوبی را یک استان ویژه معرفی کرد و گفت: باید نقاط مثبت از جمله مرز و معدن در این استان بیشتر دیده شود.

رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور یادآور شد: شهرهای بین راهی یک فرصت است و شهرداران می توانند درآمدهای خوبی را از قرار گرفتن در مسیر تردد با ایجاد مجتمع های رفاهی، اقامتی جذب کنند.

وی با اشاره به پتانسیل حوزه گردشگری در استان نیز گفت: البته زمانی که زیر ساخت های هوایی و ریلی نباشد نمی توان انتظار حضور گردشگر را داشته باشیم.

جمالی نژاد با تاکید بر اینکه نوسازی بافت فرسوده در شهرها باید بیشتر مورد توجه واقع شود، اظهار داشت: اعتبارات خوبی در موضوع بازآفرینی شهری به این حوزه اختصاص یافته که در سطح ملی توزیع می شود و شهرداران باید با تعریف طرح های کاربردی باید از این فرصت استفاده کرد.‌

تصاویر مرتبط

لینک اصل خبر در سایت سازمان شهرداریها و دهیاریها

  منبع خبر

  سازمان شهرداریها و دهیاریها

  سازمان شهرداریها و دهیاریها

  سازمان شهرداریها و دهیاریها یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

   نظرات