ساختار طرح‌های توسعه شهری در کلانشهرها اصلاح می‌شود

ساختار طرح‌های توسعه شهری در کلانشهرها اصلاح می‌شود

ساختار طرح‌های توسعه شهری در کلانشهرها اصلاح می‌شود

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری دبیرخانه مجمع کلانشهرهای کشور گفت: ساختار جدید طرح‌های توسعه شهری و سند راهبردی بلند مرتبه‌سازی به عنوان یک چارچوب برای تهیه طرح‌های بلند مرتبه‌سازی از سوی وزارت راه و شهرسازی در اختیار شهرداری‌های کلانشهرها قرار می‌گیرد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، محمد عزتی در نشست مشترک معاون و مدیران وزارت راه و شهرسازی با معاونان شهرسازی و معماری کلانشهرهای ایران به مشکلات موجود در ساختار طرح‌های توسعه شهری اشاره کرد و افزود: فرایند انعقاد قرارداد، تهیه و تصویب طرح‌ها بسیار طولانی بوده و نقش شهرداری‌ها به عنوان اصلی‌ترین سازمان مربوطه در آن نادیده گرفته می‌شود .
وی تصریح کرد: مغایرت‌های موجود در ضوابط و مقررات شهرسازی مصوب طرح‌های توسعه با طرح‌های مصوب و ملاک عمل قبل، فقدان تراز مالی و توجیه اقتصادی و به تبع آن تحقق‌پذیری بسیار پایین طرح‌ها، بلاتکلیفی ناشی از عدم تعیین تکلیف نهایی برخی از بافت‌های شهری مانند بافت تاریخی و یا بعضی موضوعات مانند بلند مرتبه‌سازی و منوط کردن آنها به طرح‌های آتی از جمله دغدغه‌های معاونان شهرسازی و معماری کلانشهرها است.
رییس کمیسیون شهرسازی و معماری دبیرخانه مجمع کلانشهرهای کشور با بیان اینکه معاونان شهرسازی در این نشست همچنین بر ضرورت تعیین تکلیف سریع‌تر قانون جامع شهرسازی و معماری کشور تاکید کردند، افزود: مشکلات ناشی از مکان کاربری‌های عمومی و اختصاص اراضی دارای مالکیت خصوصی و همچنین مشکلات ناشی از عدم انطباق محدوده و حریم شهرها با تقسیمات کشوری و تداخل حریم کلان‌شهرها با شهرهای کوچک از دیگر معضلات موجود است که افزایش هماهنگی فی مابین وزارت راه و شهرسازی و وزارت کشور در این خصوص را ضروری می‌سازد.
عزتی با بیان اینکه در این نشست نتایج و توافقات خوبی حاصل شد، خاطرنشان کرد: مقرر شد به منظور همفکری و تبادل نظر، نشستی با حضور معاونان معماری و شهرسازی کلان‌شهرهای کشور، مدیران حوزه وزارت و مدیران کل شهرسازی و معماری استان‌ها در خصوص بررسی موضوعات مطرح شده برگزار و در خصوص تشکیل کارگروه‌های مشترک هماهنگی و تصمیم گیری شود .
وی در ادامه یادآور شد: از سوی دیگر توافق شد ساختار جدید طرح‌های توسعه شهری جهت تبادل نظر و هماهنگی و همچنین سند راهبردی بلند مرتبه‌سازی به عنوان یک چارچوب برای تهیه طرح‌های بلند مرتبه‌سازی در اختیار معاونان شهرسازی و معماری کلان‌شهرها قرار گیرد.
گفتنی است این نشست با حضور محمدسعید ایزدی، معاون شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی، کمال مرادی مدیر دبیرخانه مجمع شهرداران کلان‌شهرهای ایران، کامبیز مشتاق گوهری مدیرکل دفتر طرح ریزی شهری وزارت راه و شهرسازی در محل سالن جلسات وزارت راه و شهرسازی برگزار شد.

لینک اصل خبر در سایت شهرداری مشهد

  منبع خبر

  شهرداری مشهد

  شهرداری مشهد

  شهرداری مشهد یک شهرداری در شهر مشهد می باشد

   نظرات